Prawidłowe rozmieszczenie ładunku znacząco pomaga w prowadzeniu pojazdu ciężarowego. Co więcej, pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia towaru, a jednocześnie wpływa na mniejsze zużycie paliwa. Warto także zaznaczyć, że są kwestie, które w tym przypadku reguluje prawo. Jak więc prawidłowo ułożyć ładunek?
Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, jest prawidłowe rozłożenie ciężaru ładunku. To bez dwóch zdań najważniejsza zasada, bo w tym przypadku nie liczy się objętość. Należy się kierować dwoma możliwościami, głównie rozkłada się ciężar równomiernie na boki. Dzięki temu koła będą przenosić podobne obciążenia. Gdyby jednak jedna strona była przeciążona, mogłoby dojść do wypadnięcia pojazdu z drogi. Ponadto konieczne jest ułożenie ciężaru równomiernie na osiach, co zapewni znacznie łatwiejsze prowadzenie pojazdu ciężarowego. To o tyle ważne, że przeciążenie jednej z nich groziłoby jej uszkodzeniem.
Nacisk na osie to nic innego jak ułożenie ciężaru w taki sposób, aby spełnić kilka zasad związanych z przepisami, ale również zadbać o mniejsze spalanie pojazdu. Rozkłada się więc nacisk tak, aby w przypadku pojedynczej osi nie przekroczył wartości granicznej dla konkretnej drogi. Może to być na przykład 10 ton, o czym dowiesz się podczas dokładnego zbadania trasy na internetowej mapie. Ponadto warto skupić się na tym, aby nacisk na oś napędzaną był nieco większy, co doprowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa. Na koniec zadbaj o to, aby nacisk na przednią oś wynosił minimum 20% całego ciężaru pojazdu wraz z ładunkiem. Spowoduje to znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe prowadzenie auta ciężarowego.
Skontroluj ładunek, zanim wyruszysz w trasę, ale jeżeli to możliwe kontroluj go również w czasie pauz. Dzięki temu będziesz miał pewność, że przez całą drogę jest odpowiednio rozmieszczony i nic złego nie przydarzy się w trakcie jazdy. Warto podkreślić, że kontrola powinna się również odbywać po każdym gwałtownym hamowaniu – to najczęstsza przyczyna przesunięcia się ładunku.
Jeżeli jesteś kierowcą auta ciężarowego, bierzesz również odpowiedzialność za to, co znajduje się wewnątrz. Niestety, ale zdarzają się sytuacje, w których przy załadunku przekroczony zostaje maksymalny ciężar towaru. Wtedy nie warto wyruszać w trasę, bo wiąże się to przede wszystkim z wyższym ryzykiem ewentualnych problemów na drodze, większym zużyciem paliwa czy też problemami prawnymi podczas kontroli.
Każdy ładunek w samochodzie ciężarowym powinien być rozmieszczony prawidłowo. Tylko wtedy masz pewność, że bezpieczeństwo przewozu zostało zapewnione. Nawet w przypadku ostrego hamowania lub unikania przeszkody na trasie bardzo możliwe, że z ładunkiem nic złego się nie stanie, a same gwałtowne manewry będą łatwiejsze do wykonania. Co więcej, spalanie przy odpowiednim ułożeniu towaru będzie niższe, tak jak i samo ryzyko uszkodzenia ładunku. Jak widzisz, warto prawidłowo rozkładać ciężar na strony samochodu i jego osie, możesz dzięki temu uniknąć wielu problemów.
Zdj. główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com