Prawidłowe ułożenie ładunku – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe rozmieszczenie ładunku znacząco pomaga w prowadzeniu pojazdu ciężarowego. Co więcej, pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia towaru, a jednocześnie wpływa na mniejsze zużycie paliwa. Warto także zaznaczyć, że są kwestie, które w tym przypadku reguluje prawo. Jak więc prawidłowo ułożyć ładunek?

Rozmieszczenie ciężaru – jak do tego podejść?

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, jest prawidłowe rozłożenie ciężaru ładunku. To bez dwóch zdań najważniejsza zasada, bo w tym przypadku nie liczy się objętość. Należy się kierować dwoma możliwościami, głównie rozkłada się ciężar równomiernie na boki. Dzięki temu koła będą przenosić podobne obciążenia. Gdyby jednak jedna strona była przeciążona, mogłoby dojść do wypadnięcia pojazdu z drogi. Ponadto konieczne jest ułożenie ciężaru równomiernie na osiach, co zapewni znacznie łatwiejsze prowadzenie pojazdu ciężarowego. To o tyle ważne, że przeciążenie jednej z nich groziłoby jej uszkodzeniem.

Nacisk na osie – co to takiego?

Nacisk na osie to nic innego jak ułożenie ciężaru w taki sposób, aby spełnić kilka zasad związanych z przepisami, ale również zadbać o mniejsze spalanie pojazdu. Rozkłada się więc nacisk tak, aby w przypadku pojedynczej osi nie przekroczył wartości granicznej dla konkretnej drogi. Może to być na przykład 10 ton, o czym dowiesz się podczas dokładnego zbadania trasy na internetowej mapie. Ponadto warto skupić się na tym, aby nacisk na oś napędzaną był nieco większy, co doprowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa. Na koniec zadbaj o to, aby nacisk na przednią oś wynosił minimum 20% całego ciężaru pojazdu wraz z ładunkiem. Spowoduje to znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe prowadzenie auta ciężarowego.

Kontroluj ładunek, jeśli jest to możliwe

Skontroluj ładunek, zanim wyruszysz w trasę, ale jeżeli to możliwe kontroluj go również w czasie pauz. Dzięki temu będziesz miał pewność, że przez całą drogę jest odpowiednio rozmieszczony i nic złego nie przydarzy się w trakcie jazdy. Warto podkreślić, że kontrola powinna się również odbywać po każdym gwałtownym hamowaniu – to najczęstsza przyczyna przesunięcia się ładunku. 

Pojazd przeładowany? Nie ruszaj w trasę! 

Jeżeli jesteś kierowcą auta ciężarowego, bierzesz również odpowiedzialność za to, co znajduje się wewnątrz. Niestety, ale zdarzają się sytuacje, w których przy załadunku przekroczony zostaje maksymalny ciężar towaru. Wtedy nie warto wyruszać w trasę, bo wiąże się to przede wszystkim z wyższym ryzykiem ewentualnych problemów na drodze, większym zużyciem paliwa czy też problemami prawnymi podczas kontroli.

Prawidłowe ułożenie ładunku – dlaczego warto?

Każdy ładunek w samochodzie ciężarowym powinien być rozmieszczony prawidłowo. Tylko wtedy masz pewność, że bezpieczeństwo przewozu zostało zapewnione. Nawet w przypadku ostrego hamowania lub unikania przeszkody na trasie bardzo możliwe, że z ładunkiem nic złego się nie stanie, a same gwałtowne manewry będą łatwiejsze do wykonania. Co więcej, spalanie przy odpowiednim ułożeniu towaru będzie niższe, tak jak i samo ryzyko uszkodzenia ładunku. Jak widzisz, warto prawidłowo rozkładać ciężar na strony samochodu i jego osie, możesz dzięki temu uniknąć wielu problemów.

Zdj. główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny element napędowy dla twojej maszyny – przegląd opcji
Jak wybrać idealny element napędowy dla twojej maszyny – przegląd opcji
Wybór odpowiedniego napędu dla maszyny to klucz do jej efektywnej pracy. Poznaj różne rodzaje napędów i kryteria, według których warto dokonywać wyboru.
Jak wybrać idealną książkę motocyklową do swoich potrzeb?
Jak wybrać idealną książkę motocyklową do swoich potrzeb?
Wybór odpowiedniej książki o tematyce motocyklowej może być wyzwaniem. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć idealną lekturę dla siebie.
Audyt HACCP a zgodność z wymaganiami prawnymi: Jak spełnić regulacje bezpieczeństwa żywności?
Audyt HACCP a zgodność z wymaganiami prawnymi: Jak spełnić regulacje bezpieczeństwa żywności?
Poznaj znaczenie audytu HACCP w spełnianiu wymagań prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności i jak osiągnąć pełną zgodność.
Ostatnie wpisy