System ERP – kiedy warto go zastosować w firmie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ERP, czyli oprogramowanie, które pozwoli lepiej zarządzać zasobami w firmie – z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto je zastosować.

ERP (ang. Enterprise Resources Planning) oznacza ‘planowanie zasobów’. Program poprawia możliwości kontrolowania i zarządzania wszystkimi zasobami, które posiada firma, a następnie ułatwia proces ich wykorzystania. Dotyczy to nie tylko firm związanych z eksploatacją surowców czy sprzedażą artykułów różnej maści, ale również takich ze sfer przedsiębiorczych jak finanse i księgowość, kadry oraz zarządzanie zasobami ludzkimi, czy produkcja, magazyn i zaopatrzenie. 

Jak działa system ERP?

Oprogramowanie opiera się na jednej bazie centralnej, w której gromadzone są informacje. Konsekwencją „jednobazowości” jest dostępność danych dla wszystkich członków firmy. W rezultacie osoba kontrolująca produkcję jest w stanie pracować na tych samych danych, co księgowa – jednocześnie. Przy każdej natomiast wprowadzonej zmianie zaktualizowaną wersję elektronicznych dokumentów otrzymają wszyscy pracownicy, którzy posiadają dostęp do systemu.

Dla kogo system ERP będzie skuteczny?

W zasadzie trudno wskazać dla kogo ERP nie byłby przydatny. Skuteczny będzie dla wszelkiego rodzaju firm działających w obszarach takich jak:

  • usługi handlowe,
  • produkcja,
  • logistyka,
  • finanse,
  • rachunkowość,
  • IT,
  • marketing,
  • zarządzanie

i wiele, wiele innych. System został ponadto dostosowany do potrzeb większości, wobec czego nie trzeba mieć pod ręką programisty, aby sprawnie obsługiwać ERP. Obecnie oprogramowanie zostało przeniesione do chmury, w efekcie całość procesu obsługi odbywa się za pomocą internetu, a nie jak niegdyś poprzez specjalistyczne urządzenia.

System ten można więc polecić nie tylko wielkim korporacjom, ale również małym i średnim przedsiębiorstwom, którym zależy na poprawieniu swojej efektywności. Oprogramowanie znacząco bowiem polepsza kontrolę nad wszelkimi procesami. Szczególnie pomocne okazuje się, kiedy mowa o pracownikach działających na jakiejś bazie danych. Jeżeli chcemy, aby firma rozwijała się dynamicznie i bez przeszkód, potrzebujemy sprawnie działającego zespołu. 

I właśnie między innymi, aby poprawić tę sprawność, warto zainwestować w program ERP. Baza danych zostaje wówczas ujednolicona pod względem oglądu – dla wszystkich to samo. Jako źródło raportowania jest miejscem, w którym wprowadzane zmiany są widoczne natychmiast i odnotowywane przez każdego. Dokonywane transakcje zostają zapisane i przetworzone, w efekcie minimalizowane jest ryzyko pomyłki np. w lokalach gastronomicznych podczas codziennego rozliczenia. Wszystko to pozwala na lepszą weryfikację informacji i planowanie rozwoju firmy.

Cena ERP

Coraz częstsze korzystanie z oprogramowań w firmach sprawiło, że na rynku pojawiły się liczne oferty instalacji ERP. Nie wszyscy jednak oferują swoje usługi na takim samym poziomie, dlatego warto wybierać producentów znanych i cenionych np.: Comarch ERP, SAP ERP, Enova 365, InsERT itp. 

Sama cena z kolei zależy od co najmniej kilku czynników: wielkości firmy (liczby pracowników), liczby użytkowników samego systemu, branży, szacunkowej liczby faktur w miesiącu, ilości kartotek magazynowych, licencji itd. Powyższe czynniki mogą tłumaczyć, skąd problem z określeniem ceny, gdyż jest ona bardzo indywidualna. Na szczęście powstały do tego specjalne kalkulatory online, które po podaniu tych danych pozwolą określić przybliżony koszt inwestycji.

Zdj. główne: Yan Krukov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią halę dla swojego biznesu? Kluczowe czynniki do rozważenia
Jak wybrać odpowiednią halę dla swojego biznesu? Kluczowe czynniki do rozważenia
Rozważasz budowę lub wynajem hali dla swojego biznesu? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najodpowiedniejszą lokalizację, uwzględnić koszty i zadbać o infrastrukturę.
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową dzięki nowoczesnym rozwiązaniom?
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową dzięki nowoczesnym rozwiązaniom?
Odkryj innowacyjne sposoby na optymalne zarządzanie przestrzenią magazynową. Zastosuj najnowsze technologiczne rozwiązania, aby zwiększyć wydajność i zredukować koszty operacyjne swojego magazynu.
Rozwój technologii bezemisyjnych w transporcie publicznym: innowacje i wpływ na środowisko
Rozwój technologii bezemisyjnych w transporcie publicznym: innowacje i wpływ na środowisko
W artykule odkryjemy innowacje w technologii bezemisyjnej stosowanej w transporcie miejskim, a także zrozumiejemy, jak wpływa to na ochronę środowiska.
Ostatnie wpisy