System ERP – kiedy warto go zastosować w firmie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ERP, czyli oprogramowanie, które pozwoli lepiej zarządzać zasobami w firmie – z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto je zastosować.

ERP (ang. Enterprise Resources Planning) oznacza ‘planowanie zasobów’. Program poprawia możliwości kontrolowania i zarządzania wszystkimi zasobami, które posiada firma, a następnie ułatwia proces ich wykorzystania. Dotyczy to nie tylko firm związanych z eksploatacją surowców czy sprzedażą artykułów różnej maści, ale również takich ze sfer przedsiębiorczych jak finanse i księgowość, kadry oraz zarządzanie zasobami ludzkimi, czy produkcja, magazyn i zaopatrzenie. 

Jak działa system ERP?

Oprogramowanie opiera się na jednej bazie centralnej, w której gromadzone są informacje. Konsekwencją „jednobazowości” jest dostępność danych dla wszystkich członków firmy. W rezultacie osoba kontrolująca produkcję jest w stanie pracować na tych samych danych, co księgowa – jednocześnie. Przy każdej natomiast wprowadzonej zmianie zaktualizowaną wersję elektronicznych dokumentów otrzymają wszyscy pracownicy, którzy posiadają dostęp do systemu.

Dla kogo system ERP będzie skuteczny?

W zasadzie trudno wskazać dla kogo ERP nie byłby przydatny. Skuteczny będzie dla wszelkiego rodzaju firm działających w obszarach takich jak:

  • usługi handlowe,
  • produkcja,
  • logistyka,
  • finanse,
  • rachunkowość,
  • IT,
  • marketing,
  • zarządzanie

i wiele, wiele innych. System został ponadto dostosowany do potrzeb większości, wobec czego nie trzeba mieć pod ręką programisty, aby sprawnie obsługiwać ERP. Obecnie oprogramowanie zostało przeniesione do chmury, w efekcie całość procesu obsługi odbywa się za pomocą internetu, a nie jak niegdyś poprzez specjalistyczne urządzenia.

System ten można więc polecić nie tylko wielkim korporacjom, ale również małym i średnim przedsiębiorstwom, którym zależy na poprawieniu swojej efektywności. Oprogramowanie znacząco bowiem polepsza kontrolę nad wszelkimi procesami. Szczególnie pomocne okazuje się, kiedy mowa o pracownikach działających na jakiejś bazie danych. Jeżeli chcemy, aby firma rozwijała się dynamicznie i bez przeszkód, potrzebujemy sprawnie działającego zespołu. 

I właśnie między innymi, aby poprawić tę sprawność, warto zainwestować w program ERP. Baza danych zostaje wówczas ujednolicona pod względem oglądu – dla wszystkich to samo. Jako źródło raportowania jest miejscem, w którym wprowadzane zmiany są widoczne natychmiast i odnotowywane przez każdego. Dokonywane transakcje zostają zapisane i przetworzone, w efekcie minimalizowane jest ryzyko pomyłki np. w lokalach gastronomicznych podczas codziennego rozliczenia. Wszystko to pozwala na lepszą weryfikację informacji i planowanie rozwoju firmy.

Cena ERP

Coraz częstsze korzystanie z oprogramowań w firmach sprawiło, że na rynku pojawiły się liczne oferty instalacji ERP. Nie wszyscy jednak oferują swoje usługi na takim samym poziomie, dlatego warto wybierać producentów znanych i cenionych np.: Comarch ERP, SAP ERP, Enova 365, InsERT itp. 

Sama cena z kolei zależy od co najmniej kilku czynników: wielkości firmy (liczby pracowników), liczby użytkowników samego systemu, branży, szacunkowej liczby faktur w miesiącu, ilości kartotek magazynowych, licencji itd. Powyższe czynniki mogą tłumaczyć, skąd problem z określeniem ceny, gdyż jest ona bardzo indywidualna. Na szczęście powstały do tego specjalne kalkulatory online, które po podaniu tych danych pozwolą określić przybliżony koszt inwestycji.

Zdj. główne: Yan Krukov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oznaczenie ADR Naklejką: Bezpieczeństwo w Transporcie Substancji Niebezpiecznych
Oznaczenie ADR Naklejką: Bezpieczeństwo w Transporcie Substancji Niebezpiecznych
Oznaczenie ADR naklejką odnosi się do zasad i przepisów Europejskiego Porozumienia dotyczącego międzynarodowego transportu drogowego materiałów niebezpiecznych. Oznaczenia ADR obejmują klasyfikację substancji, numery UN, symbole ostrzegawcze i inne informacje istotne dla bezpiecznego postępowania.
Transport towarowy: jak zoptymalizować procesy logistyczne?
Transport towarowy: jak zoptymalizować procesy logistyczne?
W dzisiejszych czasach transport towarowy odgrywa kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw. Aby sprostać wymaganiom klientów i konkurencji na rynku, firmy transportowe muszą działać sprawnie i skutecznie. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak zoptymalizować procesy logistyczne w transporcie towarowym.
Wydajność i Utrzymanie Sprawnego Samochodu: Regeneracja Konwerterów
Wydajność i Utrzymanie Sprawnego Samochodu: Regeneracja Konwerterów
Regeneracja konwerterów - klucz do oszczędności i ochrony środowiska dla Twojego samochodu.
Ostatnie wpisy