Jak wysłać części samochodowe kurierem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabierając się za wysyłkę części samochodowych kurierem, pierwsze problemy zaczynają się już przy wyborze firmy, która podejmie się takiego wyzwania. I niestety, na tym kłopoty się nie kończą. Musisz wziąć pod uwagę, że nie każda z części jest dopuszczona do wysyłki, a w dodatku istnieją konkretne wytyczne dotyczące sposobu pakowania. O tych i o innych kwestiach dowiesz się więcej z poniższego artykułu!

Co możesz wysłać…

Nie wszystkie części samochodowe będziesz w stanie wysłać kurierem. Niektóre będą zbyt ciężkie, inne zbyt duże lub po prostu niewymiarowe, a przecież mając styczność z wysyłkami kurierskimi, zapewne wielokrotnie przekonałeś się, że wymogów, które musi spełniać paczka, jest naprawdę wiele. Dlatego, zanim zabierzesz się za pakowanie, sprawdź przykładowo cennik DPD lub cennik UPS, by dowiedzieć się, co i za ile możesz wysłać u danej firmy kurierskiej. Bez problemu przesyłką kurierską wyślesz małe części. Mogą być nimi wycieraczki, filtry, kierownica lub też części układu hamulcowego albo kierowniczego. Niektóre części samochodowe możemy wysłać, ale pod pewnymi warunkami. Świetnym przykładem są lampy, które można wysłać, jednak bierze się za taką paczkę pełną odpowiedzialność. Opony, felgi i koła mogą zostać przesyłane, o ile ich waga i rozmiar mieści się w normach. Warto wiedzieć, że każda część musi być zapakowana oddzielnie! Jak wygląda kwestia przewozu ciężkich i niewymiarowych, jak na przykład skrzynia biegów, zderzak lub drzwi samochodowe? Ich wysyłka jest jak najbardziej możliwa, muszą być jednak przewożone na paletach.

…a czego nie?

Nie wszystkie części samochodowe dozwolone są do przesyłki, przy czym często różnice pojawiają się w regulaminach konkretnych firm kurierskich. Dlatego zawsze przed wysłaniem paczki o dużym gabarycie, lepiej dokładnie zapoznać się z zasadami panującymi u wybranego przez Ciebie przewoźnika. Oczywiście, istnieją pewne ograniczenia, które obowiązują niezależnie od firmy, a jest to przewóz każdej przesyłki, która może zagrażać zdrowiu lub życiu kuriera. O jakich przedmiotach mowa? Jeśli chodzi o części samochodowe, są to np. silniki zawierające płynny elektrolit, akumulatory albo skrzynie biegów. Problematyczne są także oleje oraz smary.

Specjalna paczka

Czy przesyłka z częściami samochodowymi różni się czymś od innych paczek? Czy części powinny zostać specjalnie zabezpieczone? Kiedy przygotowujesz przesyłkę, zapewne masz te i jeszcze więcej wątpliwości, które zaraz zostaną rozwiane. Podobnie jak w przypadku innych paczek, w których znajdują się cenne lub delikatne przedmioty, warto zadbać o to, by nie dotarły na miejsce zniszczone. Zadbaj o odpowiednią ilość folii bąbelkowej, woreczków z powietrzem lub innej formy zabezpieczenia, dzięki któremu wysyłane części samochodowe na pewno będą w dobrym stanie. Nie zapominaj również o stretchu i o tym, by karton, w który zapakujesz części, był odpowiednio gruby i wytrzymały. Warto zadbać także o to, by zabezpieczyć go z zewnątrz. Jeśli nie jesteś pewien, jakie zasady panują u danego przewoźnika, powinieneś przeczytać dokładnie regulamin… A gdy paczka będzie już gotowa, po prostu zamów kuriera, na przykład przez stronę  https://www.fastpost.pl/zamow-kuriera.

A co z ubezpieczeniem?

W przypadku paczek o wartości nie większej niż 500 zł większość firm kurierskich nie pobiera dodatkowej opłaty za ubezpieczenie przesyłki. Razem z wartością rośnie cena ubezpieczenia, jednak nawet w przypadku paczek o wartości do 50 tysięcy zł oscyluje ona w okolicach 3 zł. Biorąc  pod uwagę, ile warte są przesyłane części, lepiej zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie niż później żałować.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik dla kolekcjonerów: Jak prawidłowo przechowywać i pielęgnować swoje unikalne nasiona
Poradnik dla kolekcjonerów: Jak prawidłowo przechowywać i pielęgnować swoje unikalne nasiona
Dowiedz się, jak poprawnie przechowywać i pielęgnować swoje unikalne nasiona, aby zachować ich wartość i właściwości. Kluczowe zasady oraz porady dla kolekcjonerów i pasjonatów.
Jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z rusztowań modułowych Layher?
Jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z rusztowań modułowych Layher?
Dowiedz się, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z rusztowań modułowych Layher. Poznaj praktyczne wskazówki i zasady, które zwiększą twoją wydajność i bezpieczeństwo.
Jak prawidłowo dobierać części do układu hamulcowego w samochodach francuskich?
Jak prawidłowo dobierać części do układu hamulcowego w samochodach francuskich?
Przewodnik krok po kroku do wybierania i montowania części hamulcowych do samochodów francuskich z uwzględnieniem typu samochodu, modelu i standardów bezpieczeństwa.
Ostatnie wpisy