Zawody potrzebne w branży transportowej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Branża transportowa w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Dlatego też na rynku potrzebni są specjaliści. Zawodów, jakie związane są z branżą TSL jest bardzo dużo, jednak najpopularniejsze z nich to z pewnością zawodowy kierowca, logistyk oraz spedytor. Dowiedz się, czy charakteryzują się te stanowiska. 

Zawodowy kierowca

Zawodem, który  z pewnością najbardziej kojarzony jest z branżą transportową, jest profesjonalny kierowca. W końcu branża, która opiera się na przewożeniu towarów i osób nie mogłaby istnieć, gdyby nie ktoś, kto pojazdy transportowe prowadzi. W zależności od firmy i zasięgu jej działania, zawodowi kierowcy mogą otrzymywać zlecenia na terenie danego miasta, regionu, województwa czy kraju, a także te międzynarodowe. Co jeszcze oprócz przewożenia towarów należy do obowiązków zawodowego kierowcy? Do zadań należy również załadunek oraz rozładunek. Często, kierowcy muszą posiadać dodatkowe uprawnienia – np. na wózek widłowy – by szybciej i sprawniej wykonywać wszystkie czynności. A jak zostać profesjonalnym kierowcą? Przede wszystkim konieczne jest posiadanie uprawnień – prawo jazdy kategorii B nie wystarczy. Potrzebny będzie także zdany egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy C i E oraz ukończony kurs i pozytywna ocena z egzaminu z kwalifikacji wstępnej.

Spedytor

Kolejny zawód, który ściśle związany jest z branżą transportową to spedytor. Jest on osobą, która zajmuje się wysyłaniem oraz odbiorem przesyłek. Spedytor upoważniony jest także do wykonywania takich czynności jak załadunek, przeładunek oraz rozładunek towaru. Dodatkowo może on również udzielać informacji celnych lub taryfowych. Pamiętaj jednak, że spedytor nie pełni roli przewoźnika. Zakres jego obowiązków obejmuje sprawną organizację całego procesu przewożenia towarów. Jest on więc pośrednikiem między firmą przewozową a zleceniodawcą. Dodatkowo dba on o to, aby towary były przewożone prawidłowo, ponieważ każdy z rodzajów dóbr może mieć zapewniony inny transport, w zależności od wymagań. Aby zostać spedytorem, możesz zdecydować się na technikum o takim profilu lub wybrać edukację policealną oraz liczne kursy. Wartościowe kursy związane z branżą transportową, które w pełni przygotują Cię do pracy w zawodzie, znajdziesz na stronie internetowej https://edu.trans.eu/.

Logistyk

Ostatnim na liście zawodów związanych z branżą transportową jest logistyk. Jest to stanowisko nieco podobne do spedytora, jednak można zauważyć wiele różnic. Na czym polega praca logistyka? Stanowisko to opiera się na planowaniu i organizacji transportu konkretnych produktów czy surowców oraz dostarczania ich do konkretnych firm. Do głównych zadań osoby zatrudnionej na stanowisku logistyka należy też odpowiednie rozplanowanie zadań każdego z pracowników. Dzięki temu towar nie zalega na magazynie i jest odpowiednio upłynniany. Dodatkowo Logistyk odpowiada za możliwie jak najszybszą sprzedaż towarów. Można więc powiedzieć, że jego działanie przyczynia się do szybkości wykonywania zleceń, co wpływa na zwiększenie zysków dla firmy. Obecnie jest to dość popularny zawód, a studia związane z logistyką się niezwykle oblegane. Jakie więc trzeba posiadać umiejętności, aby rozwijać się w tym kierunku? Przede wszystkim niezwykle ważna są sprawność w rozsądnym i szybkim planowaniu. Przyda się także umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi oraz wnioskowania i analizowania.

Fot. Marcin Jozwiak/unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny powóz dla twojego konia?
Jak wybrać idealny powóz dla twojego konia?
Przewodnik, który pomaga właścicielom koni wybrać idealny powóz. Dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie i swojemu końskiemu przyjacielowi bezpieczną i komfortową podróż.
Różnice między bagażnikami dachowymi typu reling a bez relingu
Różnice między bagażnikami dachowymi typu reling a bez relingu
Bagażniki dachowe są dostępne w różnych wariantach, w tym z relingami i bez relingów. Poznaj różnice między nimi!
Jak nowoczesne technologie wpływają na efektywność i ergonomię systemów grzewczych?
Jak nowoczesne technologie wpływają na efektywność i ergonomię systemów grzewczych?
Przeczytaj, jak nowoczesne technologie przyczyniają się do poprawy efektywności i komfortu użytkowania systemów grzewczych. Dowiedz się, które rozwiązania technologiczne są obecnie na topie.
Ostatnie wpisy