Wózek widłowy pozwala na proste przenoszenie przedmiotów o dużych gabarytach. To uniwersalne, kompaktowe pojazdy o sporych możliwościach – sprawdźmy, jakie są rodzaje wózków.
Największymi zaletami wózków spalinowych jest niezawodność, a także łatwość przeprowadzania prac naprawczych i konserwacyjnych. Tego typu pojazdy charakteryzują się dużą mocą, która pozwala na przewożenie produktów o sporych rozmiarach, a także sporym ciężarze. Takie wózki są dostosowane do warunków pracy wielozmianowej – można je bardzo szybko zatankować i udostępnić do pracy następnym zatrudnionym osobom. Urządzenia charakteryzują się stosunkowo niską ceną, a także niewielkimi kosztami eksploatacji.
Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które obejmują zastosowanie silników z instalacją LPG. Taki wybór pozwala zaoszczędzić środki finansowe na inne przedsięwzięcia, na przykład na poczet budżetu serwisowego. Wózki widłowe spalinowe mogą sprawdzić się podczas przeprowadzania prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hal produkcyjnych oraz zakładowych.
Przed podjęciem decyzji o nabyciu konkretnego modelu należy przeanalizować kilka kwestii, które mogą okazać się kluczowe. Jednym z najistotniejszych aspektów jest rodzaj silnika. Na rynku dostępne są opcje z różnymi napędami – mogą to być jednostki wykorzystujące na przykład olej silnikowy albo benzynę lub gaz LPG. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy zastosować drugie rozwiązanie wewnątrz budynku, musimy wybrać model wyposażony w filtr gazu.
Kolejnym elementem jest dobór urządzenia pod względem rodzaju konstrukcji. Wózki widłowe spalinowe są dostępne w różnych odmianach. Najczęstszy wybór do magazynu to wózek widłowy boczny – tak przygotowany pojazd sprawdzi się podczas załadunku produktów w pozycji bocznej, a także do obsługi materiałów o sporej długości. Kolejnym wartym uwagi rodzajem są wózki terenowe, często wykorzystywane do prac na otwartym terenie, na przykład podczas budowy. Zawieszenie, płyta podłogowa oraz pozostałe elementy konstrukcji są dostosowane do nierówności terenu i uszkodzeń mechanicznych, dzięki temu takie wózki są bardzo wytrzymałe. Jedną z najbardziej docenianych odmian jest typ teleskopowy. Wózki widłowe tego rodzaju mogą podnosić produkty na dużą wysokość i długość bez konieczności dzielenia ładunku.
Wózek widłowy elektryczny wyróżnia się napędem wykorzystującym prąd – dzięki temu urządzenie jest nie tylko bardziej ekologiczne, lecz także ciche. Głośność pracy nie przekracza bariery 70 dB, co znacząco wpływa na komfort wykonywanych czynności w zakładzie lub fabryce.
Układ napędzający wózek widłowy składa się z akumulatora, silnika elektrycznego i alternatora, a także innych elementów wyposażenia, takich jak czujniki naładowania baterii czy sterowniki jazdy oraz podnoszenia. Ponadto znajdziemy tutaj regulatory napięcia, świateł, łączników hamulca i sygnału dźwiękowego. Źródło energii mogą stanowić różnego rodzaju akumulatory: baterie kwasowo-ołowiowe, żelowe czy litowo-jonowe.
To jedna z głównych kwestii, które decydują o wyborze danego modelu; warto zatem dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne odmiany. Typ kwasowo-ołowiowy jest najczęściej spotykanym rodzajem zasilania. Bateria tego rodzaju jest zbudowana z ogniw, specjalnego okablowania, a także mieszanki kwasu siarkowego i wody. Odpowiednia konserwacja oraz eksploatacja akumulatorów kwasowo-ołowiowych przekłada się na bardzo długą żywotność wózka.
Drugi rodzaj, czyli baterie żelowe, są postrzegane jako prostsza w obsłudze alternatywa do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Elektrolit jest pod postacią żelu i nie jest wymagana jego konserwacja. Ostatnia z wymienionych odmian zasilania – baterie litowo-jonowe – charakteryzuje się nieco wyższą ceną w stosunku do standardowych rozwiązań, jednak cechuje się także dłuższą żywotnością.
Wózki spalinowe zdecydowanie wygrywają pod względem ceny. Rozwój technologii w parze ze zwiększającą się świadomością konsekwencji wynikających z emisji spalin stanowi jednak mocny argument za zakupem wózka widłowego elektrycznego. Praca pojazdów napędzanych prądem jest także znacznie cichsza, co może zdecydować o wyborze.
Oba rozwiązania są dostępne w podobnych konfiguracjach, dotyczących zarówno wyposażenia, jak i funkcji. Niezależnie od tego, na jaką odmianę padnie wybór, wózek widłowy to praktyczne uzupełnienie wyposażenia każdego zakładu pracy.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik